Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?
22 Haziran 2024

Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

Karbonhidrat İçeren Besinler

İnsan sağlığı açısından ve vücuda sağladığı faydalar bakımından karbonhidratlar oldukça önemli bir yere sahiptir. Karbonhidratlar, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlarken, merkezi sinir sistemi ve beynin fonksiyonlarını da yerine getirmesine yardımcı olur. Ancak beslenme uzmanları, karbonhidratları "iyi" ve "kötü" olarak iki gruba ayırmaktadırlar. İyi karbonhidratlar, yani kompleks karbonhidratlar, birkaç doğal şeker çeşidi barındırır ve daha yavaş sindirilir. Kötü karbonhidratlar ise basit karbonhidratlar olarak bilinir ve içerdikleri şeker daha hızlı kana karıştığı için kan şekeri oranını aniden yükseltebilir.

Kompleks karbonhidrat içeren tam tahıllı besinler, sebzeler, meyveler ve bakliyatlar, besin lifi içermeleri nedeniyle sindirim sistemi sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Besinlerde bulunan zengin orandaki besin lifleri, yemeklerin ardından kan şekeri oranının dengede tutulması, damar ve kalp rahatsızlıkları riskinin en aza indirilmesi ve sindirim sistemi rahatsızlıklarından korunmak amacıyla da oldukça önemlidir.

İyi Karbonhidrat İçeren Besinler

Aşağıda sıralanan besinler, "iyi" karbonhidrat açısından oldukça zengin olmasının yanı sıra sağlıklı ve düzenli beslenme amacıyla tavsiye edilen gıdalar arasında bulunmaktadır. Ancak liste şeklinde verilen besinler, karbonhidrat barındıran besinlerin tümünü içermemektedir. Farklı sağlık sorunlarına bağlı olarak verilen gıdaların tüketimi her insan için geçerli olmayabilir. Bu nedenle sağlık sorunlarına göre ve yaş grubuna uygun karbonhidrat içeren beslenme düzeni için mutlaka bir uzmana başvurulmasında fayda vardır. Aşağıdaki listede sıralanan "günlük alınması gereken karbonhidrat ihtiyacının" yanı sıra diğer karbonhidrat değerleri için yaklaşık olarak 2000 kalori değerindeki beslenme programı göz önüne alınmıştır.

Patates

1 tane orta irilikte olan haşlanmış patates genellikle 28 gram kadar karbonhidrat barındırmaktadır. Bu oran, günlük karbonhidrat gereksiniminin yaklaşık olarak yüzde onunu karşılamaktadır.

Mercimek

Mercimek, manganez, fosfor, protein, bakır, folat ve besin lifi barındırmasının yanı sıra sağlıklı karbonhidrat açısından zengin bir kaynaktır. Yaklaşık olarak 100 gram haşlanmış mercimek genellikle 116 kalori barındırır ve bu kalorinin 80.9'u karbonhidrattan elde edilmektedir.

Kırık Bezelye

Yaklaşık olarak 100 gram haşlanmış kırık bezelye, yaklaşık 118 kalori gelmektedir. Bu kalorinin 84.9'u karbonhidrattan elde edilir. Ayrıca, yine 100 gram bezelye, günlük besin lifi gereksiniminin yüzde onunu karşılamaktadır.

Soğan

1 adet büyük boy kuru soğan, 15 gram karbonhidrat içermesinin yanı sıra 2.5 gram kadar besin lifi barındırır. Ayrıca manganez, potasyum, folat, C vitamini ve B vitamini açısından oldukça zengindir.

Tam Tahıllı Ekmek

Günlük karbonhidrat gereksiniminin karşılanması için tam tahıllı 1 dilim ekmek, ihtiyacın yaklaşık olarak yüzde dördünü karşılar.

Esmer Pirinç

1 porsiyon esmer pirinç, yaklaşık olarak 195 gram gelirken 40 gram civarında karbonhidrat barındırır. Bu oran, günlük karbonhidrat gereksiniminin yüzde on beşini karşılamaktadır.

Soya Fasulyesi

Soya fasulyesi, genellikle hem protein hem de karbonhidrat açısından oldukça zengindir. Haşlanmış 100 gram soya fasulyesi, 175 kalori barındırırken bunun 58'i proteinden, 41'i ise karbonhidrattan gelir. Ayrıca, aynı oranda soya fasulyesi 7 gram besin lifi barındırırken bu miktar, günlük alınması gereken besin lifinin yüzde yirmi dördünü karşılamaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Biyoloji Karbonhidratlar

Biyoloji Karbonhidratlar

Editörün Seçtiği

Karbonhidratlar Listesi

Karbonhidratlar Listesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karbonhidrat Yağ Protein Sindirimi

Karbonhidrat Yağ Protein Sindirimi

Karbonhidrat Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Karbonhidrat Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Antrenman Sonrası Karbonhidrat

Antrenman Sonrası Karbonhidrat

Karbonhidrat Protein Yağ Zengin Besinler

Karbonhidrat Protein Yağ Zengin Besinler

Diyette Karbonhidrat

Diyette Karbonhidrat