Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur?

Karbonhidrat hangi besinlerde bulunur, Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen her insanın karbonhidrata ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlardan olan karbonhidrat, bir insan vücudunda en az protein kadar değerlidir. Nasıl ki protein eksikliklerinden dolayı bir insanın sağlığında bozulmalar meydana geliyorsa karbonhidrat eksikliğinde de insanlar aynı sorunları yaşayabilmektedir. Fakat insanlarda görülen protein eksikliklerine göre karbonhidrat eksikliğine daha az rastlanan bir durumdur. Bu durumun farklı nedenleri arasında en büyüğü ise hemen hemen her insanın tükettiği un ve unlu mamullerin içerisinde karbonhidrat bulunmasıdır. Bu mamüllere örnek olarak ekmek verilebilir. Az bile olsa her insanın en az bir dilim günlük olarak yediği ekmek içerisinde birçok miktarda karbonhidrat bulunur. Böylece kişilerin ihtiyaç duydukları günlük karbonhidrat sağlanmış olur. Karbonhidrat birçok besin içerisinde görülen bir madde olmasına rağmen bazı insanlar bu maddeyi bazı tozlar ile vücuduna almaktadır. Bu durumun en büyük nedeni ise tabi ki bu insanlarda görülen aşırı karbonhidrat eksikliği ve bunun yanında görülen aşırı zayıflık durumlarıdır.

Karbonhidrat insanların çokça tükettikleri sebzeler içerisinde bolca karbonhidrat bulunmaktadır. Fakat doktorlar bu karbonhidratları genellikle kötü huylu olarak değerlendirmektedir. Bilimsel olarak kompleks karbonhidratlar olarak bilinen kötü huylu karbonhidratlar sebzelerin hızlı bir şekilde sindirilmesinden dolayı bu özelliği taşımaktadır. Örneğin bol karbonhidrat içeren bir sebzenin içerisinde bulunan karbonhidrat vücuda girdikten sonra hızlı bir şekilde sindirilerek kana karışır ve bu durumda aniden kana karışan karbonhidrat aynı zamanda aniden kan şekerinin yükselmesine neden olabilir. Bu tür karbonhidratın bulunduğu besinler arasında fasulye en iyi örnektir.
 • Fasulye: Sebze olarak içerisinde karbonhidrat bulunan bir besin fasulyedir. İçerisindeki karbonhidrat özellikle vücudunda karbonhidrat eksikliği bulunan insanların çokça tüketmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Fasulye içesinde bulunan karbonhidrat her ne kadar kötü huylu olsa da karbonhidrat eksikliği sorunu yaşayan insanlar ya da kilo almak isteyen insanlar bu besini bolca tüketmelidir.
 • Kırık Bezelye: Yine fasulye kadar büyük etkileri olan bezelye içerisinde karbonhidrata rastlamak son derece olağan bir durumdur. Aynı zamanda kişilerde günlük lif ihtiyacını karşılayabilen bezelye karbonhidrata ihtiyacı olanlar için uygun bir besindir.
 • Elma: İçerisinde bolca karbonhidrat bulunmaktadır. Bu meyve içerisindeki karbonhidrat aslında elmanın tam olarak kabuklarında bulunur. Bu nedenle karbonhidrat ihtiyacı olun ve bu ihtiyaçları elma ile karşılamak isteyen insanlar bolca kabuklu elma tüketebilirler.
 • Esmer pirinç: Özellikle ülkemizde çok tüketilen bir besin olan pirinç tam bir protein ve karbonhidrat deposudur. Bu nedenle özellikle kilo almak isteyen insanlar pirinç ve karbonhidrat tüketerek kilo alabilirler. Sebzelere göre daha sağlıklı olan pirinç, en sağlıklı karbonhidrat kaynakları arasında yer almaktadır.
 • Kepek ekmeği: Kepek ekmeği genellikle insanların zayıflamak amacı ile tükettikleri yiyecekler arasındadır. Fakat içerisinde bulunan karbonhidrat bu kişilerde zayıflamanın daha zorlaşmasına neden olabilmektedir.
 • Bu besinlerin yanı sıra daha birçok karbonhidrat içeren besinler bulunmaktadır. Bu besinler ise kısaca armut, kızılcık, badem, kabak çekirdeği, yer fıstığı, ayçekirdeği, ceviz, şeftali, çilek, ananas, yulaf ezmesi, nektar, papatya, ahududu gibi daha birçok besin içerisinde karbonhidrat bulunmaktadır.

Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur Yorumları

soru

Ertem

04 Eylül 2018 Salı

Çoğu insan gibi benimde kilo problemim var. ancak karbon hidrat bulunan yiyecekleri çokça tüketiyorum. Tüketmediğim zaman kendimi değişik hissediyorum zayıflamaya başladım sizce günde ne kadar karbon hidrat içeren besinin kullanmalıyım.

Cevap yaz
cevap

Muti

19 Eylül 2018 Çarşamba

Karbonhidrat içeren besinleri ne kadar aza indirirseniz o kadar iyi olur. Kilo vermenin altın anahtarı 3 beyazdan uzak durmaktır. Bu üç beyazda her zaman en çok karbonhidratlarda bulunur. Karbonhidratlardan uzaktaşıp bol sebze, meyve, protein tüketin. Aşırı yağlı ve fast food gıdalardan kaçının. Bol bol su için ve spor yapın.

cevap

Baturay

08 Eylül 2018 Cumartesi

Merhabalar, boyunuza ve kilonuza göre hesaplayıp günlük almanız gereken kaloriyi hesaplayınız. Bunun 30 o kadarı karbondihidrat 40 ı protein olması sizin sağlıklı kilo verebilmeniz için eterli olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karbonhidrat Sentezi Nedir?

Karbonhidrat Sentezi Nedir?

Karbonhidrat Ne İşe Yarar?

Karbonhidrat Ne İşe Yarar?

Karbonhidratların Sindirimi Nerede Başlar

Karbonhidratların Sindirimi Nerede Başlar

Karbonhidratların Kimyasal Sindirimi

Karbonhidratların Kimyasal Sindirimi

Karbonhidrat Sayımı Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Karbonhidrat Sayımı Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

Karbonhidrat Ağırlıklı Beslenme

Karbonhidrat Ağırlıklı Beslenme

Güncel

Karbonhidrat Rejimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Karbonhidrat Rejimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Karbonhidrat Sindirimi Nedir?

Karbonhidrat Sindirimi Nedir?

Sağlıklı Karbonhidrat

Sağlıklı Karbonhidrat

Sağlıklı Karbonhidrat; Karbonhidrat tüketimi uzun süredir bazı çevrelerce sağlıklı olup olmadığı konusunda tartışılmaktadır. Hatta bazı çevreler işi o kadar aba[...]

Protein ve Karbonhidrat

Protein ve Karbonhidrat

Protein ve Karbonhidrat: vücudumuzun yapı taşlarını oluşturmaktadır. Kişinin besin, gen, bağışıklık, büyüme hatta üremeye kadar tüm fonksiyonel birimlerinde görev[...]

Karbonhidrat Zararları Nelerdir?

Karbonhidrat Zararları Nelerdir?

Karbonhidrat Zararları, Karbonhidratlar insanlar, hayvanlar ve bitkilerde bulunan ve oksijen ve hidrojenlerin birleşmesi sonucu oluşur. Karbonhidratlar insan ve hayvanda glikoje[...]

Karbonhidrat Görevleri ve Özellikleri

Karbonhidrat Görevleri ve Özellikleri

Karbonhidrat görevleri, insan vücudunda sayılamayacak kadar çoktur. Bilinen özelliklerinin yanında bilinmeyen daha birçok özelliği bulunan karbonhidratlar aslında gereği[...]

Ekmek Karbonhidrat Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ekmek Karbonhidrat Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ekmek Karbonhidrat, Vücudun ihtiyacı olan karbonhidratın ekmekten alınmaması durumunda vücut enerji kaynağı olarak kasları kullanmaya başlar. Bu nedenle vücudun ihtiyac�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6